Praktyczne wkłady kominowe – kiedy warto, a kiedy należy zastosować kwasoodporne przewody?
Wkłady kominowe ze stali nierdzewnej, połyskujące na dachach i elewacji budynków – to dzisiaj coraz powszechniejszy widok. Mimo, iż tego rodzaju systemy prezentują się bardzo estetycznie, to o montażu kwasoodpornych instalacji do odprowadzania spalin, nie decydują względy wizualne. Generalnie istnieją dwa podstawowe powody, dla których stosuje się uniwersalne wkłady do komina. Jednym z nich jest alternatywa dla uniknięcia kosztownej i problematycznej renowacji murowanego przewodu kominowego, natomiast drugą przyczyną – jest konieczność dostosowania kanału do specyfiki działania nowoczesnych kotłów gazowych.
Szczelne wkłady do komina ze stali nierdzewnej, czyli kiedy murowany komin „odmawia posłuszeństwa”
W momencie wychładzania się spalin, dochodzi do zjawiska wykraplania się z nich wody, która ma destrukcyjny wpływ na strukturę komina. Skropliny powodują zawilgocenie wnętrza murowanego kanału/szachtu, które po wniknięciu w głąb – z czasem przedostaje się również do środka budynku. Dodatkowo, skropliny charakteryzują się agresywnym, kwaśnym odczynem, co zdecydowanie przyspiesza proces korozji zaprawy tynkarskiej oraz cegieł, a w konsekwencji doprowadza do trwałego zniszczenia murowanego komina.
Sukcesywnie postępujące niszczenie tradycyjnego komina , często objawia się także odpadaniem fragmentów tynku oraz cegieł, które przedostają się bezpośrednio do kotła. Oprócz zanieczyszczenia, tego rodzaju ubytki mogą znacznie obniżyć sprawność działania pieca, a w ekstremalnych przypadkach – nieodwracalnie uszkodzić nawet drogie urządzenie grzewcze.
Aby uniknąć kosztownego, problematycznego i czasochłonnego remontu murowanego przewodu do odprowadzania spalin i dymy, powszechnie stosuje się profesjonalne wkłady do komina. System łączonych kielichowo wkładów, wykonanych ze stali nierdzewnej, jaki zbudowany zostaje wewnątrz starego, wyeksploatowanego kanału murowanego – zapewnia odpowiednią szczelność i skutecznie likwiduje problem.
Nierdzewne kwaso-żaroodporne wkłady kominowe – to doskonała alternatywa dla drogiej renowacji starego szachtu ceglanego i trwałe rozwiązanie na długie lata, które zapewnia bezpieczeństwo dla użytkowników każdego rodzaju pieca/kotła. Wysokogatunkowa stal, z jakiej wykonane są gładkościenne wkłady do komina, cechuje się też znacznie mniejszą tendencją do gromadzenia w kanale łatwopalnej sadzy, niż w przypadku komina murowanego.
|